wytwarzanie papieru czerpanego

Papier – co powinniśmy wiedzieć

Zauważyłem, że na stronie o druku nie znalazła się jeszcze notka dotycząca papieru. Postaram się więc tą lukę uzupełnić. Tematem na dziś będzie historia oraz produkcja papieru na świecie. Postaram się wam to przedstawić w jak najszybszy i klarowny sposób. Jeśli interesujecie się wytwarzaniem papieru zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Historia

Papier został stworzony w około 105 roku za czasów cesarza He Di w Chinach. Był to ówcześni ogromny przełom w tekście pisanym. Jak to się stało, że ktoś ten papier odkrył? Możecie mi wierzyć, lub nie, ale cesarz Chin nakazał swojemu najlepszemu naukowcowi, aby znalazł eksperymentując na wielu składnikach najtańszą i najbardziej trwałą metodę pozyskiwania papieru. Gdyby nie on to szacowany rozwój cywilizacji mógłby być teraz o 30 lat do tyłu! Dlaczego aż tyle?

Pismo pozwalało na przekazywanie wiedzy oraz wielu ważnych informacji. Gdyby nie papier to dużo wiedzy mogłoby uciec nam spod ręki. Jest to normalny zbieg okoliczności. Oczywiście, jeśli nie wynalazek z ust Cesarza to ktoś inny by na ten pomysł wpadł, ale patrząc na tamten czas to mogłaby być kwestia dodatkowych 300 lat.

Produkcja

wytwarzanie papieru czerpanego
Wytwarzanie papieru czerpanego.

Tym razem zajmiemy się współczesnym tworzeniem papieru. Mimo iż tak wiele osób z niego korzysta mała część nas w ogóle wie jak ten proces się odbywa. Potrzebna będzie nam do tego procesu będzie masa surowca włóknistego. Masa poddawana jest wielu procesom w tym – oczyszczeniu oraz dodaniu substancji przedłużających życie przyszłego papieru. Surowiec włóknisty po tym procesie przepływa przez młyny i poddawany jest pod proces mielenia. Jest to oczywiście tylko ułamek rzeczy, które fabryka musi wykonać. Po lewej stronie znajdziecie zdjęcie starej linii produkcyjnej papieru czerpanego, którą początkową recepturę wynalezione w roku 105.

 

6 myśli na temat “Papier – co powinniśmy wiedzieć

  1. Bardzo podoba mi się taki sposób pisania 🙂 Dawaj kolejne takie wpisy 😛

  2. A masz jakieś konkretne daty dotyczące tego kiedy druk przyjechał do Europy?

  3. O ludzie kochani, ale musiało tam pylić w tym starym pomieszczeniu do wytwarzania…

  4. Podoba mi się takie podejście do druku

Dodaj komentarz